Konstrukce zdroje 15V/3A
Popsaný stabilizovaný zdroj se určitě bude hodit do dílny každého elektronika. Je vestavěn do univerzální plastové krabičky šedé barvy KP-10. Označení podle prodejce https://krabicky.cz/. Lépe by vyhovovala krabička nastojato, bohužel ale nikdo ji nedodává v této cenové relaci. Dá se koupit kvalitní krabička požadovaného tvaru, ale její cena převyšuje náklady na stavbu tohoto zdroje.
Použitý transformátor je z přenosného čb televizoru typu Merkur, Satelit.... Tyto TV se vyskytují v hojné míře na sběrných dvorech. Trafa mají velkou výhodu v tom, že jsou bezpečnostní, mají primární a sekundární vinutí oddělené přepážkou.
Použitý transformátor
Úprava síťového transformátoru.
Pro dosažení malého zvlnění na výstupu zdroje při nastavení na 15V a plném zatížení 3A je potřeba přimotat několik závitů k sekundárnímu vinutí. Mezi vinutí sekundární cívky a plechy je naštěstí dost místa pro přidání dalších závitů, jen je potřeba odstranit vrchní izolační papír. Já jsem použil drát z demagnetizační cívky BTV větší uhlopříčky, průměr vodiče měřeno šuplerou byl 0,55mm včetně laku. Použijeme čtyři vodiče délky cca 4m a postupně přimotáme bez rozebírání trafa. Vineme všechny čtyři vodiče naráz. Po namotání najdeme pomocí ohmetru začátek a konec každého vodiče a spojíme dva a dva paralelně. Jeden konec spojíme do série s původním vinutím. Nyní změříme napětí proti vyvedenému středu a pokud bude nižší než napětí původního vinutí, prohodíme začátek a konec. Nakonec přimotáme samostatné vinutí jedním drátem o průměru cca 0,4mm a délky 6 - 7m. Opět jsem použil drát z demag. cívky, tentokrát z nějaké malé TV.
Zapojení celého trafa je vidět na fotografii. Pokud se budou jednotlivá napětí lišit o 1 - 2V, není to na závadu.
Upravený síťový transformátor.